ČSZ ZO Vinice Modřany
Památkově chráněná Vinice Modřanská, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze - Modřanech. Historickými prameny je její existence doložena poprvé v roce 1178, kdy ji Soběslav II. daroval Vyšehradské kapitule. Název Arcibiskupská pochází z doby, kdy byla držena pražským arcibiskupstvím (1717 - 1921). V roce 1929 byla vinice zničena mrazem a na terasách byly vysazeny ovocné stromy. Tento svůj osud ostatně vinice připomíná dodnes, mnoho let poté, co v roce 1987 členové Českého zahrádkářského svazu dostali pozemek do užívání, svah vyčistili a začali obnovovat terasy. Na velké části pozemku znovu vysadili révu vinnou - především tradiční odrůdy, jako je Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Tramín, Rulandské modré a Modrý Portugal, jejichž pěstování je doloženo již z 19. století. Další fáze dosazování révy vinné proběhly v letech 2004 a 2008 – 2009 díky grantům poskytnutým magistrátem hlavního města Prahy. Grant také umožnil v roce 2009 nasazení dravého roztoče Typhlodromus pyri, který je ekologickou alternativou některých postřiků. Ke koloritu místa patří nejen úžasný výhled na Vltavu a okolní svahy, obtížně přístupné terasy a na nich řádky nejméně třiceti moštových a stolních odrůd, ale také ovocné stromy a záhony se zeleninou a s květinami v dolní části pozemku. Na vinici jednotlivě hospodaří členové Českého zahrádkářského svazu, kteří svá vína také individuálně vyrábějí. Lahvová vína v partiích do sto litrů, často však i v objemu menším než dvacet litrů, jsou raritou především pro nejbližší okruh přátel.
Botanická zahrada hl. m. Prahy
V Botanické zahradě Praha v Troji najdete Vinici sv. Kláry s kouzelným výhledem na celou metropoli. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry, spolu s dalšími vinicemi připomíná zašlou slávu pražského vinařství.
Na téměř 800 let dlouhou historii vinice navázala botanická zahrada, když dostala v roce 1995 vinici do správy. Kromě obnovy vinohradu začala budovat i vinařskou naučnou stezku a vinici postupně zpřístupnila veřejnosti.
Sklep Grébovka
V roce 2009 byl zahájen provoz vinného sklepa na historické viniční trati Gröbovka na Vinohradech. Sklep situovaný přímo ve východní části vinice zpracovává výhradně zde vypěstované hrozny. Sklep a vinice v Havlíčkových sadech je v majetku MČ Praha 2. Provozovatelem je Ing. Iveta Bulánková.
Vinařské družstvo sv. Václav, družstvo
Naše vína jsou do značné míry unikátní, a to dokonce minimálně ze dvou důvodů: za prvé se jedná víno z katastru hlavního města a těch opravdu není mnoho. Za druhé je to víno produkované vinařským družstvem, jehož členové nejsou profesionály v oboru vinařství a je proto velmi zajímavé vyzkoušet, jak dělají víno „prostí“ milovníci vína. Máchalka produkuje hrozny, které si pak necháváme zpracovávat u skutečných profesionálů. Konkrétně ve Vinařství Wilomenna, v Chlumčanech u Loun. Tím je zajištěno nejen udržení regionality, ale i špičkové zpracování.
Vinařství Salabka
Salabka je viniční trať v pražské Troji. Skládá se ze čtyř vinic, první zmínky o její existenci pocházejí z let 1224-1233. V 16. a 18. století se mezi jejími majiteli poprvé objevuje jméno Salaba, nicméně až od 18. století nese jméno po svém majiteli, Janu Kašparu Salabovi. Později byla vinice zrušena a dlouhá léta se nevyužívala. Novodobá historie vinice Salabka se začala psát v letech 1954–1955, kdy byla vinice obnovena nově vzniklým Státním statkem hlavního města Prahy. Z této doby se jako unikát zachovala jihozápadní část s dnes již neznámým klonem Ryzlinku rýnského. Po restitucích získala ve druhé polovině devadesátých let usedlost Salabka ve zdevastovaném stavu společnost Zlatá Praha spol. s r.o., která postupně ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a za pomoci grantů hl. města zahájila její regeneraci. V roce 2000 byla zásadně zrevitalizována i vinice Salabka. V letech 2012–2014 byly z francouzského Burgundska dovezeny sazenice některých tradičních a starých odrůd, zejména Pinot Noir, Viognier a další. V současné době jsou vinice dosázeny výsadbou z roku 2000 – Ryzlink rýnský, Pinot Noir, Pinot Blanc, Pinot Gris, Müller Thurgau, Scheurebe, Neronet a Hibernal a v letech 2011–2013 pak přibyly odrůdy Chardonnay, Muškát moravský, Johanniter, Chenin Blanc, Viognier, Tramín, Sylvánské zelené a speciální klony Pinot Noir z Burgundska. Na revitalizaci se významnou měrou podílel profesor Vilém Kraus. Dnes je viniční trať Salabka s rozlohou 4,5 ha největší v Praze a díky stabilním klimatickým podmínkám, umístění na jižních svazích a specifickému složení půdy rodí výtečná vína. Réva vinná se tady nejen pěstuje, ale po ručním sběru hroznů i zpracovává. Na místě historické usedlosti Salabka společnost Zlatá Praha Salabka s.r.o. v roce 2014 otevřela nové Vinařství Salabka a Restaurant Salabka, v roce 2015 také 1. Pražskou Palírnu.